Kaktusy

Kaktusy

Kaktusy pocházejí ze Severní a Jižní Ameriky, do Středomoří a Afriky byly rozšířeny později člověkem. Asi 70 % kaktusů pochází z polopouští a stepí, na pouštích roste asi 25 % druhů a 5 % najdem  i v deštných pralesích. Některé  rostou i jako epifyty. Kaktusy mají většinou trny, nebo chomáčky jemných trnů připomínajících vatu, ty mají zpětné háčky, což jsou přeměněné listy, ale najdeme i druhy bez trnů. Trny chrání rostlinu před ztrátou vody a slouží jako ochrana před zvěří. Jsou zajímavé svým vzhledem, rozmanitostí a barevností svých květů. U některých druhů jsou květy větší než rostlinka sama.

Jsou nenáročné na zálivku, obzvláště v zimním období vegetačního klidu. Vegetační období kaktusů trvá zhruba od dubna do října.  Po zálivce necháme substrát hodně proschnout. V zimním období jim dopřejeme sucho a teplotu mezi 8 – 12°C. Nezaléváme, můžeme lehce občas rosit. Scvrknutí v době vegetačního klidu kaktusům nevadí. S první zálivkou vodu rychle doplní a opět budou krásné. Pokud kaktusy zimujeme ve sklepních prostorách, přivykáme rostlinky na sluneční paprsky postupně, aby se nespálily. Na zimu by se měli připravit postupným snižováním teploty. Při umístění na parapetu toho dosáhne sama příroda.

Po zimě probouzíme kaktusy opět postupně. Kaktusy mají rády hodně světla a přímé slunce, a tak je pěstování kaktusů na jižním parapetu pro ně ideálním místem. V létě je můžeme mít venku na zahradě či parapetu. Ani v létě však kaktusy nepřeléváme, aby neuhnívaly. Substrát je lehký vzdušný, směs tvoří hrubý písek, antuka, perlit. Hnojivo pro kaktusy by mělo obsahovat fosfát a draslík. Ovšem pokud přesazujeme každoročně, není potřeba kaktusy přihnojovat.

Comments are closed