Orchideje

Orchideje

Orchideje dělíme na epifytické a terestrické druhy rostlin. Mají nádherné, zajímavé a rozličné květy, ať už barvou, tvarem, velikostí nebo květenstvím, kterým upoutají pozornost snad každého. Pěstují se už tisíce let. Většina orchidejí pochází z tropů. Střevíčník pantoflíček nebo vstavače jsou druhy pocházející z Čech. Známo je asi 850 rodů a asi 17000 druhů, které jsou rozšířeny téměř po celém světě. Řadí se do nejpočetnější čeledi vyšších rostlin. Je spousta nadšenců, kteří rostlinky kříží a šlechtí tak stále nové druhy.

Pěstování

U nás jsou pro pěstování v bytech vhodné především tropické, teplomilné druhy. Vhodným substrátem je již připravená směs pro orchideje. Dostatečně vzdušná pro kořeny této krásky, náročné na proudění vzduchu. Při přesazování do větší nádoby a snažíme se nerozebrat kořenový bal, orchideje to špatně snáší a velmi často vysychají. Kořeny, které přesahují květináč, tak ponecháme i po přesazení rostliny. K hnojení používáme hnojivo přímo pro orchideje a hnojíme cca jednou týdně, jen v zimních měsících četnost hnojení snížíme.

Orchideje mají rády dostatek světla, tepla a vlhka. To však neznamená, že budou stát ve vodě, a teplo, že je budete v zimě sušit na radiátoru nebo v létě za oknem, které je na jižní stranu. Sluníčko je spálí, z horka nad radiátorem se jim budou svraštět listy a ze stálého mokra v misce začne uhnívat, protože kořeny potřebují vzduch. V zimních měsících je ideální teplota kolem 20°C a pokles teploty přes noc. Letní horka jim nevadí, ale opět je důležitý noční pokles teploty.

orchidej tropicka

Nejlépe jim k zálivce svědčí měkká dešťová voda. Květináč ponoříme do nádoby s vodou, ideálně na 15 až 20 minut, poté necháme důkladně okapat přebytečnou vodu a vrátíme na její místo. Květina by rozhodně neměla stát ve vodě přes noc. Mezi jednotlivými zálivkami by měla zemina lehce vyschnout. Můžete i postříkat rozprašovačem, ale dbejte na to, aby nezůstala voda v srdíčku rostlinky. Pokud do misky nasypeme keramzit a kvetináč s orchidejí položíme na něj, zajistíme tak rostlince dostatečnou vzdušnost a předejdeme tomu, aby stála ve vodě. Z odpařované vody bude i višší vzdušná vlhkost.

Když Vám rostlinka odkvete, neunáhlujte se v odstranění zbylého pahýlu, dokud není úplně seschlý. Ze zbylých pupenů pravděpodobně vykvete. Já jsem jednou pahýl honem odstranila a až v ruce jsem si všimla, že opět raší. Hodně štěstí s pěstováním této krásky.

 

Comments are closed.