Venkovní

Venkovní květiny

V této části si rozdělíme venkovní rostliny na trvalky, dvouletky, letničky, cibuloviny a hlíznaté. Těmito květinami zútulňujeme naše zahrady, záhonky, květináče, terasy zkrátka venkovní prostory. Venkovní květiny jsou používány již velmi dlouho. Jejich použití se podle potřeby měnilo, někdy se pěstovali především pro svou krásu, jindy zase pro svou užitnou hodnotu ať už v kuchyni nebo v léčitelství. Dnes jsou doplňkem v sadovnictví, zkrášlují parky především v době svého kvetení a jsou z nich tvořeny i různé ornamenty. Jiné mají pestrobarevné listy a tak i po odkvětu jsou krásným doplňkem našich zahrad, příkladem může být třeba Hosta nebo Starček – je krásně stříbrný. Kvetou již od brzkého jara až do pozdního podzimu a při správném výběru, naše zahrádka pokvete po celou vegetační dobu. Na jaře na nás vykouknou sněženky, bledule, modřence, narcisky, tulipány, hyacinty, floxy, lomikámen, petrklíče, hvozdíky, kamzičník.

V létě nás zaplaví celá řada barev a vůní od levandule, kopretiny, krásnoočky, denivky, zvonky, srdcovky, kokardy, šalvěj, lilie, gladioly. I podzim nás čeká krásně barevný, pomohou nám listopadky, sasanky, rozchodník, hořec, clematis, třapatka.

Mnoho z venkovních květin je vhodných také k řezu a tak nám mohou zkrášlit nejen náš exteriér, ale i interiér svými barevnými a voňavými květy ve váze. Jsou však  květiny, které nám mohou zkrášlovat interiér  dlouhodobě, protože jsou vhodné k sušení. Mezi nejznámější patří asi Slaměnka a Statice.

 

 

Comments are closed