Řezané

Řezané květiny

Tady není příliš co na dělit. Řezané květiny jsou pro radost a potěšení. Snad jen, že používáme jak živé tak sušené.

kytice

Mnoho květin se dá použít k takzvanému řezu. Ať už květiny vypěstované na našich zahrádkách, truhlících nebo doma v květináči. A samozřejmě exotické z dovozu, koupené v obchodě. Řezané květiny se používají jak k vazbě, tak k aranžování, ať už se jedná o čerstvé květiny nebo sušené.

Sklízení květů je pro každý druh specifické. Jednotlivé květiny, čerstvé i určené k sušení, se sklízí v jiné době svého kvetení. Řezané květiny by před vlastním použitím měly být v prvé řadě dostatečně zásobeny vodou, tedy být ve vodě alespoň 6 hodin. Do vody přidáváme speciální přípravky, které napomáhají jejich rozkvetení a zvyšují jejich trvanlivost. Základní řez je šikmý a co nejdelší. Dále podle tvrdosti stonku květiny můžeme použít řez do kříže, rozštípnutí nebo dokonce rozklepání (šeříky). Některé z květin potápíme do vody až ke květu, u jiných maximálně 10 cm od konce stonků. Stonky špatně držící tvar, jako například gerbery, vkládáme do speciálního pletiva, které jim nedovolí stonek skroutit. Pro květiny jako kaly nebo narcisy je pro změnu lepší skladování v chladu bez vody a teprve 2 hodiny před použitím vložit do vody.

svatebni vazba

Vazačstvím rozumíme zhotovení výrobku v závislosti na jeho charakteru použití. Vazačské práce se dají dělat ve větším počtu, bez ohledu na další okolnosti. Patří sem například kytice z vybraných květů v daném počtu. Příkladem jsou svatební kytice a další vazačské svatební práce, pohřební kytice,  dušičkové věnce, adventní věnce, svícny, závěsy, velikonoční vazba. I když svatební kytice je tak trochu výjimkou, protože vazač by měl znát alespoň výšku nevěsty, její proporce, včetně barvy a stylu šatů.

Sucha vazba

Oproti tomu aranžerské práce jsou mnohem náročnější a vyžadují znát podrobnější informace o místě nebo způsobu použití. Těmi může být i velikost vázy, její tvar a použitý materiál, specifikace místa jako jsou okolní tvary, barvy a další nejrůznější specifikace. Aranžerská práce je specifická a individuální na míru.

 

Comments are closed.