Kaktusy

Kaktusy

Kaktusy pocházejí ze Severní a Jižní Ameriky, do Středomoří a Afriky byly rozšířeny později člověkem. Asi 70 %  pochází z polopouští a stepí, na pouštích roste asi 25 % druhů a 5 % najdeme překvapivě i v deštných pralesích. Některé  rostou i jako epifyty. Většinou mají trny, nebo chomáčky jemných trnů připomínajících vatu, ty mají zpětné háčky, což jsou přeměněné listy, ale najdeme i druhy bez trnů. Trny chrání kaktus před ztrátou vody, a také slouží jako ochrana před zvěří. Zajímavé jsou svým vzhledem, rozmanitostí a barevností svých květů. U některých druhů jsou květy větší než rostlinka sama.

Jsou nenáročné na zálivku, obzvláště v zimním období vegetačního klidu. Na zimu by se měly připravit postupným snižováním teploty. Při umístění na parapetu toho dosáhne sama příroda. V zimním období jim dopřejeme sucho a teplotu mezi 8 – 12°C. Nezaléváme, můžeme lehce rosit. Scvrknutí v době vegetačního klidu kaktusům nevadí. S první zálivkou opět vodu rychle doplní a budou krásné.

Vegetační období kaktusů trvá zhruba od dubna do října. Po zimě probouzíme kaktusy opět postupně. V případě, že jsou kaktusy zimovány ve sklepních prostorách, přivykáme rostlinky na sluneční paprsky postupně, aby se nespálily. Mají rády hodně světla a přímé slunce, a tak je pěstování kaktusů na jižním parapetu pro ně ideálním místem. V létě je můžeme mít venku na zahradě či parapetu na venkovní straně okna. Ani v létě však kaktusy nepřeléváme, aby neuhnívaly.

Substrát by měl být lehký, vzdušný a propustný. Směs tvoří hrubý písek, antuka, perlit. Hnojivo pro kaktusy by mělo obsahovat fosfát a draslík. Ovšem pokud přesazujeme každoročně, není potřeba kaktusy přihnojovat. Po zálivce necháme substrát hodně proschnout.

Kaktusy si můžeme vypěstovat i sami od semínka. Výsev provádíme do speciálního superstrátu pro výsev kaktusů, který je dobře navlhčený. Vhodné jsou nízké misky s víkem s možnosti větrání (miska od zmrzliny). Semínka se vysévají na povrch a nezasypávají se. Dají se množit i odnožemi nebo větvemi, které vytvořila mateřská rostlinka. Dají se i roubovat a tak vznikají mnohdy až vzhledově kuriózní rostlinky

 

Comments are closed.