Dvouletky

Dvouleté květiny

Dvouleté květiny nebo také dvouletky, jak již jejich název napovídá, jsou byliny, které žijí 2 roky. To znamená, že ať již po výsadbě či výsevu rostlinka projde vegetačním klidem. Od ostatních rostlin se liší tím, že v prvním roce svého života vyklíčí a vytvoří vegetativní orgány a nadzemní růžici. Před zimou se tzv. zatáhnou a veškeré zásoby si uloží v podzemní části (hlízy, kořeny, oddenky). Druhým rokem, díky uloženým zásobám, mají rychlejší nástup a rychleji vyrostou, vykvetou, vytvoří semena a poté odumírají.  Ideální doba pro výsadbu dvouletek je tak brzký podzim, aby stihly do zimy dostatečně zakořenit. Výsev provádíme již od května do července.

Dvouletky můžeme vysévat přímo na stanoviště, tedy na místo kde chceme, aby nám kvetly. Anebo je můžeme předpěstovat. Předpěstování volíme především u choulostivějších květin. Pro tento druh květin je všeobecně vhodnější propustná, kyprá půda obohacená hnojivem či kompostem, aby rostlinka měla dostatek živin pro tvorbu kvalitních květů. Dvouletky je potřeba pravidelně zalévat a nenechat zarůst plevelem. Zejména choulostivější druhy na zimu, zakryjeme chvojím nebo netkanou textilií.

Právě proto, že mají poměrně rychlý nástup květu, hodí se jako doplněk květin, které ještě nevykvetly nebo už odkvetly. Péče o dvouletky je poměrně náročnější, než tomu je u trvalek. Pokud zvolíte správnou kombinaci s trvalkami, budou se skvěle doplňovat.

Mezi velmi oblíbené dvouleté květiny patří např. pomněnky, macešky, sedmikrásky, fiala, hvozdíky, slézy, zvonky, pryšce, starčeky, divizna.

Comments are closed.